Sanayicilerden niteliksiz göçmen uyarısı: Kaynakları emiyor, demografik yapıyı bozuyor

Sayıları her geçen gün artan niteliksiz göçmenlere bir itiraz da sanayicilerden geldi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, üretime katkı sağlamayan niteliksiz göçmenlerin ülke kaynaklarını tükettiğini , iç güvenlik ve demografik yapıyı tehdit eder hale geldiğini bildirdi.

Ardıç, göç kabulünde nitelikli-niteliksiz göçmen hassasiyeti gösterilmesini ve acilen göç idaresinin yerine Göç Bakanlığı kurulmasını önerdi. 

‘SINIRLANDIRILMALI’

ASO’nun Meslek Komiteleri toplantısında konuşan Başkan Ardıç, “Ülkemizin, bugün ihtiyaç duyduğu ve orta vadede ihtiyaç duyacağı öngörülen hedef alanlarda, sektörlerde, mesleklerde ve bölgelerde nitelikli göçmenlere öncelik vermesi, niteliksiz göçmen kabullerini ise sınırlandırması gerekmektedir” dedi.


 

‘MALİYETLERİ ARTIRIYORLAR’

Düzensiz ve yoğun göçün kontrol altına alınarak  engellenmesini isteyen Ardıç, “Zira bu tip göçler çok büyük ölçüde vasıfsız kimselerden oluşmaktadır. Bu durum, reel sektörün nitelikli personel ihtiyacını karşılamadığı gibi ülkemize altyapı, barınma, ulaştırma, eğitim, sağlık, istihdam, sosyal güvenlik, iç güvenlik ve benzeri alanlarda artan maliyetler yüklemektedir. En önemlisi de ülkemizin demografik yapısını bozmaktadır” uyarısında bulundu. 

‘NİTELİKLİ GÖÇ YASASI LAZIM’

ASO Başkanı Seyit Ardıç, düzensiz göç sorununun göç idaresi ile idare edilmekten vazgeçilmesi gerektiğini belirtirken, “İvedi bir şekilde Göç Bakanlığı kurulmalıdır. Ülke ihtiyaçlarına göre tasarlanacak bir ‘Nitelikli göç yasası’ ülkemiz için faydalı olacaktır” dedi.  

‘TEKNOLOJİDE GERİYE DÜŞTÜK’

ASO Başkanı Ardıç, Türkiye’de  dijitalleşmenin sıklıkla konuşulduğunu ancak konuşmaktan daha fazlasının yapılamadığını söyledi.

Türkiye’nin 2023 Dünya Dijital Rekabet Gücü sıralamasında 64 ülke arasında 53’üncü olduğuna işaret eden Ardıç, “2020 yılında 63 ülke arasında 44’üncü sıradaydık. İlerlememiz gereken bir alanda maalesef 3 yılda 9 sıra daha geriye düştük. Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 kavramlarından sıkça söz ediyoruz. Fakat üretim süreçlerinde kullanamıyoruz. Makineler arası iletişim, yapay zeka, büyük veri, akıllı sensörler, eklemeli imalat ve nesnelerin interneti gibi anahtar teknolojilerin Türkiye’de geliştirilmesi ve kullanımı Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü  OECD’deki en düşükler arasında” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir